ÖN YARGILARIMIZDAN KURTULMADIĞIMIZ SÜRECE, GERÇEK DOĞRULARLA BULUŞMAMIZ, MÜMKÜN OLMAYACAKTIR.


Yaşantımızda bizleri ön yargılarımız, çok fazla etkiler. Ön yargılarımızdan kurtulabildiğimiz ölçüde, kararlarımızda daha doğru sonuçlar alırız. Aslında hepimiz önceden bildiğimiz ve karşılaştığımız her olayda, kısmen de olsa ön yargılı davranırız. Görsel ve yazılı basın bu ön yargımızı etkilediği gibi, aileden ve çevremizden öğrendiklerimizde, ön yargılarımızın oluşmasında etkilidir. Bakın bizlerin doğru kararlar vermesini etkileyen, hatta yanlış bilgileri doğru gibi görmemizi sağlayan bu ön yargıyı, nasıl tarif ediyorlar önce ona bakalım.

“ÖN YARGI İNSANLARIN GRUPLARA, NESNELERE, İDEOLOJİK FİKİRLERE VE DİĞER İNSANLARA KARŞI ÖNCEDEN BELİRLEDİĞİ DÜŞÜNCE VE TUTUMDUR. Ön yargılar genellikle olumsuz olmakla birlikte, herhangi bir şeye NEDENSİZCE BELİRLEDİĞİNİZ OLUMLU TAVIR DA ÖN YARGIYA DÂHİLDİR. Ayrıca toplumlar da basmakalıp inançları ve ayrımcı tutumlarıyla ön yargılara sahip olabilirler. Her toplumun belli başlı inançları, ön yargıları ve klişeleri, yani uzun süre kullanılmış ancak zamanla etkisini yitirmiş olan ifade, fikirleri vardır. Bu ön yargılar ise toplumda geçmişten gelen belli klişelerin oturması ve bu klişelerin sürekli olarak yeni nesillere aktarılarak toplumun genel bakışı haline gelmesiyle oluşur. BÖYLECE TOPLUM DA, GENEL BİR YARGI MEYDANA GELMİŞ OLUR. ÖN YARGILAR HEM KİŞİNİN KENDİSİNE, HEMDE KARŞISINDAKİ İNSANA ZARAR VEREBİLİR. HERHANGİ BİR KONUDA DOĞRU KARARLAR VEREBİLMEK İÇİN, ÖNCE ÖN YARGILARIMIZDAN KURTULMALIYIZ.”

Bu açıklamalardan sonra, şunu sanırım açıkça söyleyebiliriz. HERHANGİ BİR KONUDA KARAR VERMEDEN ÖNCE, O KONUYLA İLGİLİ ÖNCE ÖN YARGILARIMIZDAN KURTULMALIYIZ. Bunu yapabildiğimiz ölçüde, kararlarımızı da doğru vereceğimizden hiç şüphe yok. İslam ı anlama ve yaşama konusunda da ön yargılarımızdan kurtulabiliyorsak, ALLAH IN EMRETTİĞİ DİNİ İSLAM I, KESİNLİKLE DOĞRU ANLAYABİLİRİZÇünkü din adına, ailemizden ya da çevremizden bizleri etkileyen, o kadar çok ön yargılarımız var ki, bu ön yargılar bizlerin Kur’an ı doğru anlamamızı engellediği gibi, Allah ın emrettiklerinin tam tersi düşünceleri de, doğru gibi görmemizi sağlıyor. 

Ön yargı konusu, bizlerin İslam ı yanlış anlamamızı sağladığı gibi, kişiler hakkında da yanlış izlenimler edinmemize neden oluyor. Hiç tanımadığımız, doğruluğundan zerre kadar emin olmadığımız kişiler hakkında anlatılanları hiç düşünmeden, sorgulamadan doğru ya da yanlış kabul etmemiz, BİZLERDE O KİŞİ HAKKINDA OLUMLU YA DA TAM TERSİ, OLUMSUZ ÖN YARGILARA SAHİP OLMAMIZA NEDEN OLUYOR. Bunlarda bizlerin doğruyu yanlış, yanlışı doğru algılamamıza neden olabiliyor. Bazen doğru olduğunu düşündüğümüz konularda ön yargılarımızı kırıp, araştırmalar yaptığımızda düşüncemizin ve inancımızın yanlış olduğunu anlarız. Ya araştır masaydım ne olurdu halim, diye hayıflandığımız çok olur. ONUN İÇİNDİR Kİ ÖZELLİKLE İMANIMIZ KONUSUNDA, ASLA ÖN YARGILI OLMAYIP, BİZLERE ÖĞRETİLENLERİN ETKİSİNDE KALMADAN, İMANIMIZI RİSKE ATMADAN, KUR’AN DAN ARAŞTIRMALI VE YANLIŞ ÖN YARGILARIMIZDAN KUR’AN İLE KURTULMALIYIZ. 

Din Kur’an dır, lütfen önce bu gerçeği kabul edelim. Beşeri sözlerin din olmadığını, bunların kişiye ait olduğunu, hatta yüzlerce yıl öncesinden rivayetler yoluyla nakledilen bilgilerin, isnat ettiğimiz kişiye ait olup olmadığını dahi bilemeyiz. TÜM BU BİLGİLER, ANLATILAN BU RİVAYETLER, BİZLERDE ÖN YARGI OLUŞTURUYOR. ÖN YARGILARIMIZA TERS DÜŞEN, BELKİDE DOĞRU BİLGİYE, HEMEN KARŞI ÇIKMAMIZA NEDEN OLUYOR. ONUN İÇİNDİR Kİ ALLAH NAHL SURESİ 98. AYETİNDE, KUR’AN I OKUMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE, KAFANIZDAKİ DOĞRULUĞUNDAN EMİN OLAMAYACAĞINIZ SÖZLERDEN, BİLGİLERDEN, TÜM ÖN YARGILARDAN ÖNCE KURTULUN, ONDAN SONRA YALNIZ ALLAH A GÜVENEREK, ONA DAYANARAK KUR’AN I OKUMAYA, ANLAMAYA BAŞLAYIN DİYOR.

Buradan da anlıyoruz ki, İslam ı doğru anlayabilmemiz için, önce bizlere din adına öğretilen beşeri tüm ÖN YARGILARIMIZDAN KURTULMALIYIZ. Bunu yapamıyorsak, İslam ı doğru yaşamamız, Kur’an ı doğru anlamamız mümkün olmayacaktır. Ön yargılı olmak bizleri gerçeklerden uzaklaştırır, çünkü ön yargı peşin hükümdür. PEŞİN HÜKÜMLÜ OLMAK, GERÇEKLERİN ÖNÜNE SET ÇEKMEKTİR. Ön yargı özgür düşüncenin önünde engel olduğu için, insanların doğruyla buluşmasına mani olur.

Bu dünyaya hepimizin, imtihan için geldiğini Allah söylüyor. Bu durumda bizler, nereden imtihan olduğumuz gerçeğini asla unutmayalım. ALLAH SİZLERİ KUR’AN DAN İMTİHAN EDİYORUM DİYORSA, BİZLERE DİN ADINA ANLATILAN VE BİZLERİN BU KONULARDA ÖN YARGIMIZIN  OLUŞMASINA NEDEN OLAN, KİŞİLERİN KENDİ İMTİHANLARINA AİT OLAN SÖZLERE/HADİSLERE GÖRE DEĞİL, EN GARANTİ EN DOĞRU OLAN BİLGİ, KAYNAK OLAN KUR’AN A GÖRE İMTİHANIMIZI YAŞAMALI VE ÖN YARGIMIZ DAN KUR’AN İLE KURTULMALIYIZ. LÜTFEN UNUTMAYALIM PEYGAMBERİMİZ ÜMMİYDİ VE HİÇ BİR İNANCIN ETKİSİNDE KALMADAN, ONLARA İNANMADAN ÖN YARGISIZ YALNIZ KUR’AN A TABİ OLMUŞ VE ÜMMETİNE YALNIZ KUR’AN İLE HÜKMETMİŞTİR.

İnsanlar beşerdir her zaman şaşar, ama şaşmayan yalnız Allah tır. Bizlerin üzerinde, geçmişte yaşamış kişiler ve onların söylemleri hakkında ön yargı oluşturmaya çalışanlara, lütfen izin vermeyelim. HERKES KENDİ İMTİHANINI YAŞAR. YANLIŞ YAPAN HESABINI ALLAH A VERECEKTİR.  HESAP SORAN YARGILAYAN, YALNIZ ALLAH TIR, HİÇ KİMSEYİ BİZLER YARGILAYAMAYIZ. Allah kimin en doğru yolda gittiğini yalnız ben bilirim diyorsa, bizler hiç kimsenin inancı, dini hakkında emin olamayacağımız yorumlar yapmayalım, onlar hakkında söylenen iyi ya da kötü sözlerin etkisiyle, ÖN YARGILAR KENDİMİZDE OLUŞTURMAYALIM VE O KİŞİLERİ DİNSİZ, YA DA ALLAH DOSTU İLAN ETMEYELİM.  Bunu yapmak isteyenlere de, doğrusunu Allah bilir en adaletli yargıç Allah dır diyerek, bizlerin üzerinde ön yargı oluşturmaya çalışanların tuzağına düşmeyelim.

DİLERİM ALLAH DAN HER KONUDA,  TÜM ON YARGILARDAN UZAK, GERÇEKLERİN ARAYIŞINDA OLAN, ALLAH IN HALİS KULLARINDAN OLURUZ.

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s